Zdalnie robione i przesyłane wysokiej jakości zdjęcia i wideo. Firma Nokia przedstawiła nową Kamerę obserwacyjną Nokia, która służy do bezprzewodowego monitorowania domu i jest wyposażona w czujnik ruchu. Nowa Kamera obserwacyjna Nokia zapewnia zupełnie nową jakość zdalnego monitorowania, ponieważ umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 1 megapiksela oraz nagrywanie wideo z dźwiękiem i to nawet na zewnątrz budynku przy słabym oświetleniu. Planuje się wprowadzenie tego urządzenia do sprzedaży w czwartym kwartale 2004 r. w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku, a jego cena detaliczna ma wynosić 450 EUR.
Kamera obserwacyjna Nokia stanowi połączenie cyfrowego aparatu fotograficznego, przekaźnika GSM i technologii MMS, dzięki czemu można ją stosować w najróżniejszych miejscach, które wymagają nadzoru, np. dom, letni domek, magazyn czy nawet łódź.
„Kamera obserwacyjna Nokia zapewnia większy komfort osobom, które chcą monitorować bezpieczeństwo swojego majątku, nie tracąc na to czasu” -mówi Janne Jormalainen, wiceprezes działu akcesoriów do telefonów komórkowych firmy Nokia. „Na długiej liście nowych zalet tego urządzenia znajdują się m.in. aparat cyfrowy o rozdzielczości 1 mln pikseli ze zbliżeniem, nagrywanie wideo z dźwiękiem, możliwość stosowania na zewnątrz budynku i łatwa konfiguracja za pośrednictwem technologii Bluetooth”.
Klienci, którym zależy na spokoju i bezpieczeństwie, docenią z pewnością łatwość montażu i wygodę obsługi kamery obserwacyjnej Nokia. Nie wymaga ona podłączenia do sieci naziemnej ani do Internetu – wystarczy zapewnić jej zwykłe zasilanie i dostęp do sieci GSM. Aby przygotować Kamerę obserwacyjną Nokia do użytku, trzeba tylko włożyć do niej kartę SIM, wpisać kod PIN i określić co najmniej jednego użytkownika.
Nowa Kamera obserwacyjna Nokia wysyła zdjęcia lub pliki wideo z dźwiękiem do telefonu z funkcjami MMS lub na adres e-mail, gdy wykryje ruch, w ustalonych odstępach czasowych lub na żądanie wysłane przez SMS. Użytkownicy mogą również otrzymywać powiadomienia, gdy zostanie przekroczona minimalna lub maksymalna wartość temperatury, a nawet oglądać na wykresie historię zmian temperatury w ciągu ostatniej doby.
Użytkownicy mogą sterować kamerą za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub bezprzewodowej technologii Bluetooth, a rozszerzony dostęp pozwala na korzystanie z urządzenia więcej niż jednej osobie. Użytkownicy smartfonów Series 60, np. Nokia 6670, Nokia 7610 i Nokia 6600 mogą skorzystać z wygodnej aplikacji telefonicznej do obsługi kamery za pośrednictwem graficznego rozkładu funkcji. W zestawie z urządzeniem znajduje się podstawka do umieszczenia na stole, uchwyt do montażu na ścianie lub suficie oraz osłona zatrzaskowa do użytku na zewnątrz budynku.
Źródło: NOKIA