Fiński producent telefonów komórkowych zaoferuje niebawem oprogramowanie antywirusowe w telefonach serii 6670. Oprogramowanie w aparacie działającym z Symbianem będzie podobne tym, spotykanym w komputerach PC.
Baza wirusów ma być aktualizowana bezprzewodowo za opłatą (około 2,5–3,5 dolara). Jednak oprogramowanie nie będzie dodawane przez producenta sprzętu. By z niego skorzystać, użytkownik telefonu będzie zmuszony pofatygować się na stronę producenta, F-Secure.
Fińska firma antywirusowa prowadzi rozmowy także z innymi producentami telefonów, oferując im podobne zabezpieczenie. Niestety dane firm, ani ewentualne ramy czasowe wprowadzenia tych zabezpieczeń nie są znane.
Nokia oferuje już zabezpieczenia antywirusowe w serii „cegiełek” Communicator. Jednak to, w modelach 6670 ma być zarówno skuteczniejsze, jak i bardziej atrakcyjne cenowo.
W czerwcu tego roku Laboratoria Kaspersky’ego odkryły wirusa Cabir, przeznaczonego dla telefonów działających z systemem Symbian. Jest to według nich pierwszy wirus potrafiący roznosić się przez sieci komórkowe.
źródło: PClab